Dlaczego wspinacz z klasą?

Wspinanie stało się bardzo popularne. Jego amatorów jest w skałach i górach coraz więcej. Od tego, jak będziemy się zachowywać, zależy przyszłość dostępu do rejonów oraz to, czy wyjazd w skały będzie nadal przyjemnością. Przestrzegając kilku prostych reguł, możemy pokazać właścicielom i zarządcom terenów skalnych, że naprawdę dbamy o nasze góry i skały. Tym samym umożliwimy sobie i innym czerpanie radości ze wspinania w pięknym i czystym otoczeniu.

Parkuj i zostań na szlaku – jeździsz w skały, by oderwać się od cywilizacji. Zostawiaj samochód w miejscach do tego przeznaczonych. Korzystaj z istniejących ścieżek – schodząc ze szlaku, niszczysz roślinność i możesz wejść na prywatny teren.

Przestrzegaj zakazów – nie wspinaj się w zamkniętych rejonach. Łamiąc istniejące zakazy – często wynikające z przepisów ochrony przyrody lub własności prywatnej – możesz doprowadzić do powstania kolejnych. Status poszczególnych rejonów możesz sprawdzić na stronie naszeskaly.pl.

Wspieraj lokalną społeczność – kupuj produkty spożywcze w miejscowościach znajdujących się niedaleko skał, aby miejscowi wiedzieli, że opłaca się gościć na ich terenach wspinaczy. Korzystaj z kwater lub pól namiotowych w pobliskich miejscowościach.

Bądź świadomy – staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o rejonie, do którego się wybierasz. Jeśli dowiesz się o gniazdujących ptakach lub problemach z dostępem, wybierz inny cel.

Tylko spokojnie… – wspinanie wymaga ogromnego zaangażowania i wywołuje emocje, pomyśl jednak o wspinających się obok oraz mieszkających w pobliżu. Staraj się nie krzyczeć, wystrzegaj się przekleństw, patenty podawaj jak najciszej i nie odtwarzaj głośno muzyki.

Bez białych plam – pamiętaj, że ślady magnezji są jednym z kilku widocznych znaków naszej działalności. Staraj się likwidować te najbardziej rażące oraz czyść znaczniki chwytów i stopni, umożliwiając wspinającym się po tobie przejście bez znajomości. Zwróć uwagę, że w niektórych rejonach występuje zakaz używania magnezji (na przykład na Hejszowinie).

Zabieraj śmieci – weź torebkę na śmieci i pozbieraj własne, zawsze możesz też podnieść choć kilka cudzych. Potrzeby fizjologiczne załatwiaj z dala od skał, ścieżek i potoków. Odchody i papier toaletowy zakopuj.

Drytooling – jest to forma wspinaczki bardzo niszcząca skałę. Uprawiaj ją tylko w sektorach do tego wyznaczonych.

Wspinaczkowy savoir-vivre – respektuj reguły etyczne panujące w danym rejonie. Pamiętaj, że inni także chcą się powspinać, ogranicz więc do minimum czas oblegania drogi. Nie niszcz ringów zjazdowych, wędkę zakładaj z własnego karabinka; ostrzegaj innych, gdy zrzucasz linę lub inny sprzęt.

Więcej luzu – pamiętaj, że ty także generujesz swoją obecnością tłok w skałach. Staraj się być przewidujący w wyborze rejonu lub skały, na której się wspinasz, zwłaszcza w dni świąteczne i wolne od pracy. Nie wszyscy muszą być w tym samym miejscu w tym samym czasie. Jeśli się nie wspinasz lub masz dzień restowy – poszukaj innego miejsca do kontaktu z przyrodą czy z towarzystwem.

Wspieraj wspinaczkowe organizacje pożytku publicznego – możesz to uczynić dzięki regularnym wpłatom na konta organizacji działających dla dobra społeczności wspinaczkowej lub pomagając w różnych akcjach społecznych (na przykład w sprzątaniu skał).

Zwracaj uwagę – jeżeli inny wspinacz krzyczy, śmieci lub łamie którąś z ogólnie przyjętych reguł, grzecznie zwróć mu uwagę, że swoim zachowaniem może spowodować na przykład zamknięcie rejonu. W wielu przypadkach ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich działań. Staraj się dać innym jak najlepszy przykład.

Instruktor z klasą – instruktorzy to osoby, które powinny dawać dobry przykład. Dlatego prosimy wszystkich o odpowiednie zachowanie w skałach i edukację, zwłaszcza osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze wspinaczką. Bądźcie świadomi tego, że dla wielu kursantów jesteście mentorami. Dając dobry przykład, sprawicie, że miejsce waszej pracy i wypoczynku stanie się lepsze.

Edukuj – wprowadzając nowe osoby do świata wspinaczki, staraj się wytłumaczyć im wszelkie zasady panujące w środowisku, aby wiedziały, na które zachowania zwrócić uwagę. Odnosi się to również do osób z sekcji wspinaczkowych. Uświadom swoim podopiecznym, że skałki to nasze wspólne dobro.

2 komentarze do “Dlaczego wspinacz z klasą?”

  1. Ja mam swoją małą krucjatę. Uważam, że w dekalogu wspinaczy musi być napisane, że nie pali się pod skałą! Nie ma nic gorszego jak wspinacz, który po wspinie odpoczywa z papierosem. A ktoś inny właśnie asekuruje i nie ma trochę, jak uciec spod skały. Zwracanie uwagi często pomaga, ale a. przecież palacze sami by mogli na to wpaść, b. niektórzy na prawdę nerwowo reagują. Innym jeszcze działaniem palaczy jest rzucanie niedopałków gdzie popadnie – to oczywiście mieści się w śmieceniu, o którym już piszecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *